Univerzitní město Oxford

Máte školní léta dávno za sebou, a přesto byste zase rádi nasáli tu atmosféru zkouškové nervozity i bujarého studentského života? Potom není nic lepšího než se vydat do jednoho z několika evropských univerzitních měst. Mezi ty nejtypičtější patří Cambridge, skotský Edinburgh nebo Oxford.

Nejstarší univerzita v Anglii

Oxford je sice městečko malé, ale o nic méně okouzlující. Jak už název napovídá, nachází se v Oxfordshire a obývá ho jen něco málo pod 150 000 obyvatel. Největším lákadlem je pro turisty právě nejstarší univerzita v anglii University of Oxford a její přilehlé koleje. V okolí univerzity se nachází také  několik parků, které přímo vybízí k odpočinku nebo odpolednímu sportu.

Nejčastější způsoby dopravy

Především kvůli malé rozloze zde potkáte nejvíc studentů na kole nebo pěšky. Nemusíte se však bát, že by to byl jediný druh místní dopravy. Samozřejmě městem pravidelně projíždějí autobusy, kterými se pohodlně dopravíte z jednoho konce na druhý. Velice pohodlná je i doprava zpátky do Londýna. Využít můžete vlakového spojení, kterým budete zpět zhruba za 2 hodiny.

Dejte si pozor na návštěvní dny

Pokud jedete do Oxfordu cíleně za návštěvou historických kampusů a kolejí, určitě se vyplatí zjistit si předem návštěvní dny. Každá kolej je má v jinou dobu a mimo tyto vymezené časy se bohužel přes vstupní turniket nedostanete. I tak je k dispozici krásné historické centrum plné zdobených budov, knihoven a malých obchůdků s upomínkovými předměty i skvělým jídlem.

Místo pro pravé fanoušky Harryho Pottera

Nejznámějším místem, které rozhodně nesmíte vynechat, bude Velká síň, kde se studenti denně scházeli u jídla. Síň, která posloužila jako inspirace, najdete v Christ Church College. Stejně tak zde uvidíte schodiště, které se ve filmu několikrát objevilo. Dalším místem je Duke Humfrey’s Library, kde se můžete vydat i s průvodcem. Toto místo Harry navštívil v prvním díle schovaný pod svým neviditelným pláštěm. U knihoven ještě chvíli zůstaneme a zmíníme i Bodleian Library, která byla opakovaně vidět v podobě ošetřovny madame Pomfrey nebo při známé taneční scéně v díle Harry Potter a ohnivý pohár.