Hluboká nad Vltavou

Jeden z nejkrásnějších a také nejznámějších českých zámků leží ve stejnojmenné obci asi 11 km severně od centra Českých Budějovic. Pokud jste tam už náhodou nebyli osobně, určitě zámek znáte aspoň z filmové pohádky Pyšná princezna, v níž byl domovem princezny Krasomily. Ročně ho navštíví kolem 300 tisíc návštěvníků.

Trocha historie nikoho nezabije

Zámek Hluboká byl původně hradem. Jako strážný královský byl založen v polovině 13. století. Později se v jeho držení vystřídalo několik šlechtických rodů, např. Pernštejnů. Roku 1561 koupili hlubocké panství páni z Hradce. Ti nechali hrad přestavět na renesanční zámek. Od roku 1661 byl zámek až do konce roku 1939 majetkem Schwarzenbergů, kteří ho nejprve nechali počátkem 18. století upravit v barokním stylu, v letech 1840 – 1871 dostal zámek i okolní park podobu romantické nové gotiky. Inspiraci našli v královském zámku Windsor. Na přestavbě se podílel vídeňský architekt Franz Beer a po jeho smrti také schwarzenberský stavitel Damasius Deworetzky, který měl na starost zejména honosné interiéry zámku. Ty jsou zdobeny četnými dřevořezbami i štukovými prvky. V současnosti je zámek majetkem státu.

Vyberte si prohlídku

Pro návštěvníky zámku je připraveno hned několik prohlídkových tras. Trasa, která se nazývá Reprezentační pokoje, zahrnuje ranní salon, čítárnu, kuřácký salon, malou i velkou jídelnu, knihovnu, osobní pokoje kněžny Eleonory. Patří k ní návštěva zámecké zbrojnice a prohlídka rozsáhlé expozice zbraní. Obložení stěn i stropů interiérů dřevořezbami a vzácným ušlechtilým dřevem dává místnostem jedinečnou podobu. Návštěvníci si mohou prohlédnout historický nábytek, obrazy evropských mistrů z 16. až 18. století, vzácné lustry, vitráže a gobelíny. V zámecké knihovně je 10 723 knih.

Druhý okruh tvoří Soukromé pokoje, které ilustrují život majitelů zámku po dokončení přestavby. Trasa zahrnuje loveckou jídelnu, přípravnu, pracovnu, mramorový sál, ložnice, pokoj pro služku a původní sanitární vybavení WC s koupelnou. Zajímavý je historický osobní i nákladní výtah.

Až od roku 2017 jsou přístupné opravené Hostinské pokoje v 2. patře zámku. Sloužily pro ubytování širší rodiny a hostů majitelů. Zrekonstruováno jich bylo celkem 13. Součástí okruhu je i návštěva tzv. Stříbrnice s unikátní sbírkou Schwarzenberského stříbra.

Přístupná je také rozsáhlá Kuchyně zámku, která je v jeho suterénu. Je velmi rozsáhlá a dokládá, jak byly odděleně připravovány pokrmy studené a teplé kuchyně a cukrářské výrobky. Vydat se můžete také na zámeckou věž, která měří 52 metrů od plochy nádvoří a pokud je příznivé počasí, je z ní krásný výhled. Samostatně si lze prohlédnout i zámecký park, ležící na ploše 58 hektarů. Protože zámek leží na vyvýšenině, zahrady jsou upraveny na dvou terasách.

V těsném sousedství zámku leží objekt bývalé zimní jízdárny, v níž dne sídlí Alšova jihočeská galerie. Ta je se zámkem spojena prosklenou zimní zahradou. V bývalém sousedním zámečku Stöckel je dnes hotel a v bývalé oranžérii před jižním průčelím zámku obřadní síň. V parku rostou vzácné stromy a nabízí zajímavé pohledy do okolní krajiny.

Obec Hluboká nad Vltavou

V Hluboké nad Vltavou, která prokazatelně existovala už ve 13. století a v 15. století už byla městem, najdete také další historické památky, například bývalou židovskou synagogu a gheto, židovský hřbitov, neogotický kostel sv. Jana Nepomuckého. Na jižním okraji města se nachází zámek Ohrada a v jeho sousedství také velmi populární zoologická zahrada. Pro návštěvníky zámku je ve městě kompletní zázemí od ubytování přes široké možnosti občerstvení až po sportovní a kulturní vyžití. Okolí je ideální pro cyklistiku, a to i díky husté síti cyklostezek.

Více informací na http://zamek-hluboka.cz.