Relaxační odpočinek v maďarském regionu Slovenska

Mezi nejčastější turisty u nás se řadí jak jinak než naši “bratia” a v době koronavirové je tomu i naopak. Tatry nebo Karpaty jsou krásné i v létě, avšak v tom případě se jedná spíše o aktivní sportovní dovolenou. Pokud jste ale ve stresu po těžkých měsících, kdy se na krátkou chvíli zastavil běžný život a vaším cílem je na dovolené stres ze sebe dostat ven, cíl vaší dovolené může být hodinu cesty od Bratislavy. Jako častí termální turisté jste možná již procestovali naše lázně, zkuste pro změnu navštívit ty našich sousedů.

Veľký Meder

Veľký Meder je město na jihu Slovenska, obývané převážně maďarským obyvatelstvem. I přesto se tu domluvíte v češtině, drtivá většina obyvatel totiž ovládá i slovenštinu (výjimečně u mladých se můžete setkat s nedorozuměním). Často se také můžete setkat s názvem Čalovo, což je původním název města, které neslo toto jméno až do roku 1990 a tím pádem spousta místních stále používá tento pojem. Kromě koupání se v lázních stojí za vidění i samotné město se spoustou kostelů, památek a zajímavou historií. 

Termál Corvinus

Termál Corvinus se nachází v městské části Čalovo (pojmenované po původním názvu města). Jako návštěvníci můžete využít parkoviště přilehlé k areálu – za auto zaplatíte 3 €, pokud byste zorganizovali větší zájezd, za autobus neplatíte nic. Hned u vstupu se tedy nesetkáte s vysokými poplatky. 

Vstupné vyjde jednu osobu na 15 €. K současné situaci je nutné upozornit, že na Slovensku stále platí povinné nošení roušek v uzavřených prostorách. Při placení a pohybu ve vstupní hale tedy bude pro vás nutností, dále od šaten až po samotný areál koupaliště ji už mít nemusíte. Své věci můžete uzamčít ve skříňkách pomocí “hodinek”, které obdržíte již na pokladně a prostřednictvím nich můžete v celém areálu i platit. Není tedy nutné brát si s sebou hotovost, vaši útratu zaplatíte až při opouštění termálního koupaliště. Pokud se rozhodnete poobědvat přímo v areálu, vyjde vás oběd pro jednu osobu na 4-6 €, což je stále méně, než-li u nás. 

 

Vnitřní areál

Ve vnitřní části nalezneme bazén o běžné teplotě 20-22°C s dětským brouzdalištěm, perličkovou koupelí a dvěma tobogány. Opodál se nachází i klasický plavecký bazén, avšak vstup je možný pouze s koupací čepicí, což je hlídáno plavčíkem. A nakonec to nejdůležitější – termální bazén o teplotě 38°C, kde je možnost přímo v bazénu proplout do venkovní části. V bazénu se pak nachází odpočinková zóna s perličkovou koupelí či tryskami, které skvěle uvolní ztuhlou krční páteř. Z tohoto bazénu se pak můžeme vydat do nově vybudovaného venkovního areálu. 

Venkovní areál 

Ve venkovním areálu nalezneme především kiosky a stánkový prodej. Pokud si je projdeme všechny pozorně, narazíme např. i na zaplétání copánků nebo pedikúru s rybičkami, které se postarají o vaši kůži na nohou. Nově je také otevřen bazén pro skokany s hloubkou až 5 metrů, kde jsou tři různé stupně výšky, odkud se dá skákat nebo lezecká stěna, ze které se také můžete pustit a volným pádem přistát v bazénu. Nejlákavější atrakcí je poté bazén s mořským vlnobitím, rozdělen na část pro plavce a neplavce. Za vyzkoušení by stála i tzv. divoká řeka, avšak ta byla opakem teplé termální vody a je vhodná pouze pro otužilce. 

Tak co? Navštívíte naše bratry?

Autorka článku, fotografií a videí
Hana Famfrlová