Po stopách filmu až na Saharu

V Maroku si na své přijde snad každý – jsou zde vysoké hory, moře, rozmanité vnitrozemí a především poušť takových rozměrů, jaké si žádný Evropan nedokáže ani představit. 

Necelých 200 km od největšího tržiště na světě (Jemaa el-Fnaa v Marakéši), po silnici obklopené horami, palmami a spoustou značek upozorňujících na přítomnost velbloudů, se nachází skupina hliněných staveb obklopených vysokými zdmi – marocký ksar Ait Ben Haddou, který je od 80. let minulého století zapsán v UNESCO. Toto místo určitě stojí za zastávku, jedná se o oblíbenou lokalitu filmařů; můžete se procházet uličkami jako Daenerys ze slavné seriálové série Game of Thrones nebo bojovat jako Gladiator.

O dalších 30 km dál se nachází město Warzazát, jež se může pochlubit hned dvěma zajímavostmi. Tou první je největší solární elektrárna na světě. Druhým místem jsou pak filmová Atlas Corporation Studios. Mimo Game of Thrones a Gladiatora se zde natáčel třeba Prison Break, Aladdin nebo Asterix a Obelix. Filmoví nadšenci se tak mohou vyfotit v buddhistickém chrámě, na egyptském trůnu nebo si vylézt na Kleopatřinu loď. A to vše jen za 50 marockých dirhamů (cca 120 Kč). 

Naší poslední zastávkou je vesnička Merzouga poblíž hranice s Alžírem. Tato oblast je známá pro svou blízkost saharským dunám a berbeří pohostinnost. Turisti zde mohou využít ubytování ve stanech pod hvězdnatou oblohou s dopravou na velbloudech. Mimojiné si mohou pronajmout buginy a se školeným dozorem projet cca hodinovou trasu, během které se jim naskytne jedinečný výhled na písčitá pole nebo volně žijící stáda velbloudů. 

Součástí pouštních lokalit jsou paleontologická stanoviště, kde si kolemjedoucí může vyzkoušet bouchání kladívkem do kamenů a hledat otisky tvorů a rostlin z předchozích etap. Své objevy lze následně od obchodníka odkoupit.

Autor článku

Lucie Vejražková