Norský ostrov Sommarøy

Sommarøy je norský ostrůvek, který má rozlohu pouhých 34 hektarů a nežije zde více než 320 obyvatel. Nachází se za polárním kruhem, takže je zde od 18. května do 26. července nepřetržitý den. Naopak od listopadu až do ledna nevyjde slunce ani na jedinou hodinu.
 
Pokud se ptáte, čím se místní lidé živí, ostrůvek disponuje aktivním cestovním ruchem. Mnoho turistů sem jezdí na okružní plavby, výlety na lodi nebo za rybařením. Velmi oblíbené jsou plavby na speciálních „autobusech“ zvaných Camp Sommaroy. Při těchto plavbách můžete pozorovat ryby a když máte štěstí, můžete na vlastní oči zahlédnout velrybu. Velmi oblíbené jsou také Sommarøy Cruise, což je vyhlídková plavba loďkou, při které se kocháte výhledem na fjordy a nedaleká pohoří. Na ostrově najdete i několik pláží s krásným bílým pískem. Nízké teploty vám asi nedovolí se vykoupat, ale rozhodně zde doporučujeme dlouhé procházky.
 
Pokud vám nevyhovují lodě a chcete si dát trochu do těla, můžete se vydat na Himmelsjaa naturvelledning. Tuto trasu můžete projít pěšky, v případě sněhu i na lyžích. Na jejím konci vás čeká zasloužená odměna v podobě tradičních norských specialit v místní restauraci.
 

Ubytování v Sommaroy

Vzhledem k velikosti ostrova zde najdete pouze jediný hotel, za to však příjemný a s veškerým vybavením. Sommaroy Arctic Hotel Tromso vám nabídne pěkné pokoje s internetem, kuchyňkou a dokonce i s vířivkou, kterou oceníte zejména v chladném počasí. Pokud budete autem, můžete využít i parkoviště. Mimo vlastní kuchyňku máte k dispozici i hotelovou restauraci. Pro majitele zvířátek máme dobrou zprávu – hotel je tzv. pet friendly a můžete si vzít mazlíčka s sebou.

Jestli vám hotel nevyhovuje a chcete zažít něco stylovějšího, můžete se ubytovat na lodi nebo v kabině jachty. 
 

Kdy je nejlepší doba pro cestu do Sommaroy?

Typicky letní dovolenou zde nejspíš nenaplánujete ani uprostřed července. Celoročně je zde chladné klima a teploty většinou nepřesáhnou ani v nejparnějším létě 12 ° C. Na druhou stranu nezažijete ani kruté mrazy. Kolem ledna zde teplota klesá na ještě příjemných -5 ° C .

Co byste neměli zapomenout doma je deštník nebo pláštěnka. Na ostrově hrozí velké množství srážek, zejména na podzim. Naopak v květnu a v červnu je nejvyšší pravděpodobnost, že vás déšť nezastihne.

Ostrov, kde přestane existovat čas?

Na to, jak je ostrůvek malý, se v poslední době dokázal pěkně proslavit. Místní obyvatel Kjell Ove Hveding si totiž přeje zrušit standardní čas. Vzhledem ke zvláštnímu střídání dne a noci se obyvatelé odvolávají na to, že pro ně čas jako takový stejně nemá význam a běžně si jdou posedět s přáteli ve 3 ráno do slunečného dne. Už jen vzhledem k řízení dopravy a dalších služeb, však nemá nápad příliš velkou šanci na úspěch.