Marrákešské záludnosti – na co se připravit

S největší pravděpodobností se v Marrákeši, městě kontrastů a paradoxů, setkáte s některou z typických prapodivností, nejspíš s nimi nic moc nenaděláte, je však dobré být psychicky připravený a realisticky si nastavit očekávání – o to snadněji si pak užijete to krásné, co Marrákeš bezesporu nabízí.

Nekoukejte se na kuchaře

Jednou z neodmyslitelných součástí komplexního zážitku návštevy Maroka je užít si jejich kuchyni. Datle, čerstvě upečený chléb, tajine a kuskus jsou základem. Pozor si dejte na to, zda vám datle prodavač nenabírá rukou a nejsou navíc celé zaprášené, od mušek a plesnivé a zda vám chléb nechtějí prodat z hromady, která se od rána nakupila na zemi. Další užitečné opatření může být vyhnout se masu, marocká kuchyně je výborná i vegetariánská. Víc už však nezmůžete a to nejlepší jak se ochránit před střevními potížemi, je být psychicky v pohodě. A proto nekoukejte na kuchaře. Hygienickými standardy by neprošel nikdo. Co oči nevidí, žaludek nebolí…

Pověstné pomerančové džusy nejsou až tak pomerančové

Snad v každém průvodci se dočtete o tom, jak vám v každém druhém stánku připraví čerstvou pomerančovou šťávu z těch nejlepších pomerančů a za úplně směšný peníz. Ano. Avšak ten vymačkaný pomeranč bude v kelímku cca jeden, zbytek vám prodavač v nestřeženém okamžiku naředí připravenou cukrovou vodou. Tuto informaci jistě ocení dietáři či cukrovkáři.

Naštvaní číšníci

Před restaurací vás vítal číšník jako starého rodinného známého, smál se na vás, vtipkoval s vámi po celou dobu vašeho posezení, až jste měli pocit, jak jste se s místními sžili. A pak zaplatíte, necháte velké dýško, ale číšník už se na vás ani nepodívá. Nebojte, ničím jste ho nenaštvali, jen byla ukončena transakce, netřeba se kvůli vám dál snažit.

Nevyžádané předkrmy nejsou grátis

Jen co usednete ke stolu, dostanete společně s menu pečivo, olivy apod. Pokud jste low cost cestovatel, který si přesně počítá útratu, můžete být při placení nemile zaskočen. Pokud se jídla navíc ani nedotknete a budete mít na zaplacení připravené peníze přesně, mělo by se vám podařit zaplatit jen za objednané jídlo. Případně rovnou trvejte na tom, aby vám předkrm na stůl ani nepokládali. V jiném případě si předkrm prostě v klidu vychutnejte, o velkou částku navíc by se jednat nemělo.

Jak se obléknout?

V Marrákeši jsou lidé na spoře oděné turistky zvyklí, pro jistotu se však zahalte, když se vypravíte na výlet do okolí Marrákeše a večer i pokud se potulujete mimo turistickou medínu. Milé úsměvy se mohou rychle proměnit v obscénní gesta i nadávky…

Klid je nedostatkové zboží

Připravte se na to, že na vás někdo bude mluvit. Pořád. Lákat vás do obchodu, na výlet, do lázní, lichotit vám, žebrat, chtít vás někam doprovodit. Neustále. Jste-li ve skupině, střídejte se v tom, kdo je zrovna na řadě s komunikací, aby si zbytek mohl odpočinout. 

Ženy jsou občas neviditelné

Jako žena se někdy nedomluvíte. Někteří muži s vámi prostě nebudou komunikovat. Takže se na něco zeptáte a budete buď zcela ignorována nebo v lepším případě odpověď obdrží váš mužský doprovod. Na případné sexistické nebo šovinistické  poznámky nereagujte, nemá to smysl.

Cizinecká přirážka a nutnost smlouvání

Cizinci si samozřejmě za zboží na trhu zaplatí víc. Při vstupech do některých historických budov v sezóně i desetinásobek ceny pro místní. Tak to prostě je. Pokud je vám smlouvání proti srsti, počítejte s tím, že přes relativně nízké obecně uváděné ceny v Marrákeši necháte velkou částku.

Soukromí na záchodě

Daň za levný pokoj je společná toaleta. Většinou s dveřmi s železnou mříží na horním okraji. Zvukotěsné tyto dveře rozhodně nejsou.

Takto zoceleni a připraveni si však jistě barevný cirkus jménem Marrákeš skvěle užijete!

Autor článku
Zuzana Bartošová