Machu Picchu – tajemné ruiny města Inků

Machu Picchu, staré ruiny města Inků, se nachází v Jižní Americe a každý rok sem zavítají tisíce návštěvníků. Co to vlastně Machu Picchu je a proč bylo postaveno? To je tak trošku záhadou. Přestože stavbu zkoumala řada archeologů i vědců, uspokojivé vysvětlení se doposud nenašlo. Přesto toto místo magicky láká cestovatele z celého světa.

Několik zajímavých faktů:

  • Machu Picchu znamená v překladu Starý vrch
  • nachází se 2 430 metrů nad mořem
  • město, po němž zůstaly jen trosky, začalo vznikat už v roce 1430
  • 1983 bylo místo zapsáno na seznam UNESCO
  • vstupenky musíte kupovat s několikaměsíčním předstihem

Jak se k Machu Picchu dostat?

Téměř všichni turisté navštěvují i přilehlé město Cuzco, takže se nejčastěji řeší doprava odtud. Nejpohodlněji se přepravíte vlakovým spojením do Agus Calientes, přibližně za 3,5 hodiny. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, rozhodně nekupujte jízdenky až na místě – zájem je enormní a nemuselo by na vás zbýt místo. Přímo ke zřícenině potom jezdí pravidelné autobusové linky.

Druhá možnost je jen pro zkušené turisty a doporučuje se jen s průvodcem. Inca Trail je čtyřdenní túra spojená s kempováním a dlouhými přechody přes průsmyky a překrásnou přírodu. Abyste absolvovali cestu i s průvodcem, je potřeba včasná rezervace – v nejžádanější termíny i celý rok dopředu!

Další alternativní treky:

Kde se můžete ubytovat

Machu Picchu Sanctuary Hotel – Pětihvězdičkový hotel nacházející se přímo u brány do Machu Picchu. Za tento luxus si však pěkně zaplatíte.

Machu Picchu Pueblo Hotel – Příjemný hotel s dobrou restaurací a nádhernou zahradou.

Hotel El Mapi – Cenově dostupné ubytování s příjemným prostředím.

Kdy navštívit Machu Picchu, abyste měli ten nejlepší zážitek?

Ať se sem vydáte kdykoliv, nebudete zklamaní – zřícenina je otevřená po celý rok. Pokud však můžete, neplánujte svůj výlet na neděli. Tento den je vstup zcela zdarma a odpovídá tomu i nekonečná fronta a mnohonásobně větší počet návštěvníků. Co se týče ročního období, je návštěva nejlepší v květnu až září. Budete mít krásné slunečné počasí. Ani v období říjen-duben neztrácí Machu Picchu své kouzlo, jen hrozí více dešťů a chladnější teploty.

Pozor na nezvyklou nadmořskou výšku

V prvním dni na vás může dolehnout změna nadmořské výšky. Můžete se cítit vyčerpaní, mít problémy s dechem a bolesti hlavy. Tento stav se brzo zlepší, jakmile si za pár hodin přivyknete. Zkuste se však vyhnout alkoholu, kávě a příliš těžkému jídlu v prvních dnes pobytu, to vše by mohlo ještě zhoršit nepříjemné příznaky.

Odvrácená strana oblíbené turistické památky

Co si budeme povídat, oblíbenost místa jde ruku v ruce s neskutečným množstvím lidí. Nepříjemné jsou i dvojí ceny – výrazně levnější cestovné pro místní a výrazně drahé pro turisty. Pokud na vás nevyjde dobrý spoj, můžete za cestu zaplatit klidně více než 5 000 korun. V neposlední řadě velice dobře sledujte předpověď počasí. Pokud bude hustá mlha, bohužel z krásného okolí neuvidíte vůbec nic.