Low cost cestování – cestujte a šetřete zároveň

Rádi cestujete, ale nechcete se úplně vydat ze všech peněz? Zejména pokud jste studenti, zaujmou vás následující tipy, jak procestovat celý svět a ještě ušetřit.

1. Cestujte mimo hlavní sezónu

Nákupem letenek a jízdenek mimo hlavní turistickou sezónu, můžete ušetřit až 40 % z ceny. V tuto dobu navíc bývají levnější i vstupy na jednotlivé památky a jsou nižší i poplatky za ubytování. Jako taková třešnička na dortu je to, že se vyhnete nekonečným frontám a užijete si svou cestu naplno!

2. Nebraňte se platbám v hotovosti

V dnešní době je platba kartou tak trochu samozřejmost a často máme v peněžence sotva sto korun v hotovosti. V zahraničí však můžete pěkně narazit, když vám naúčtují speciální mezinárodní poplatky za každou platbu. Předem si zjistěte, jaké jsou podmínky pro platby kartou v zemi, do které cestujete a mějte u sebe raději i hotovost.

3. Využívejte sloučené vstupné

Většina velkých měst, jako je třeba Británie, Francie, Itálie atd., nabízí jednu výhodnou vstupenku na více atrakcí současně. Často se stane, že s tímto hromadným vstupem ušetříte až 40 euro, než kdybyste kupovali každý vstup zvlášť.

4. Využívejte free vstupů a akcí

Zjistěte si v předstihu, kdy se pořádají nejrůznější galerijní a muzejní noci a dny otevřených dveří, kdy můžete využít vstupu s výraznou slevou nebo dokonce úplně zdarma. Na webových stránkách často zjistíte, že jsou vybrané galerie pouze za dobrovolné vstupné.

5. Vyzkoušejte bezplatné ubytování

Mezi nejznámější patří CouchSurfing, ale domluvit se jde i individuálně s kýmkoliv jiným. My však doporučujeme využívat specializované portály, kde je lépe zajištěná bezpečnost a ubytovatelé jsou alespoň nějakým způsobem prověření. Přes CouchSurfing nezískáte jen ubytování zdarma, ale můžete si s místními vyměnit mnoho tipů, informací o místní kultuře, a dokonce si i procvičit cizí jazyk.

6. Zapisujte si denní útratu

3 Eura za kávu, 4 Eura za zmrzlinu, 10 Euro za malý nákup v supermarketu – tímto způsobem mizí peníze, ani si nevšimnete jak. Existuje řada aplikací do mobilu, kam si jednoduše zapisujete všechny své nákupy a přehledně vidíte souhrnnou sumu, kterou jste už v daný den utratili. Je to skvělý způsob, jak mít finance pod kontrolou a nebýt nemile překvapení, když se večer podíváte na svůj účet.

7. Vyhněte se nákupům na hlavních turistických trasách

Nákupy na Oxford Street v Londýně, jsou taková klasika. Stejně tak káva v tematické kavárně přímo pod Koloseem v Římě. Tyto nákupy se vám však neskutečně prodraží. Přitom mnohdy stačí zabočit do první boční uličky a zaplatíte za kávu klidně o polovinu méně.

8. Last minute jízdenky a cesty bez cíle

Last minute jízdenky jsou skvělou cestou, jak ušetřit. Pokud máte dobrodružství v krvi, můžete zkusit vybrat svůj cíl cesty až přímo na letišti. Nejčastěji se jedná o poslední volná místa v letadle a destinaci, kam poletíte, si vybíráte až na poslední chvíli. Tyto letenky jsou za podstatně nižší „výprodejové“ ceny a poznáte místa, kam byste se za normálních okolností třeba nikdy nevydali.

9. Slevové kupóny

V neposlední řadě je dobré sledovat nejrůznější akční nabídky a slevové kupóny, s kterými můžete při cestování ušetřit nemalou částku.