Co je to Jet Lag a jak s ním nejlépe bojovat?

Jet Lag, neboli pásmová nemoc, způsobuje poruchy spánku při překročení 2 až 5 časových pásem ve velmi krátkém čase. Nejčastěji tedy trápí cestující na dlouhých zaoceánských letech. Díky vnitřním biorytmům může trvat adaptace na nové časové pásmo 1 až 3 dny. S touto adaptací jsou právě spojeny následující příznaky tzv. pásmové nemoci.

Nejčastější příznaky pásmové nemoci:

  • nespavost
  • dlouhotrvající únava
  • nevolnost a bolesti hlavy
  • podrážděnost a náladovost
  • nechuť k jídlu

Odkud kam jsou příznaky pásmové nemoci horší?

Pokud letíte na západ, pravděpodobně budete s posunem času bojovat mnohem lépe. Den se vám jen o něco protáhne a únavu můžete vyřešit krátkým šlofíkem. Při cestě na východ příznaky Jet Lagu pocítíte daleko víc. Pravděpodobně přiletíte před večerem nebo v noci a opravdová večerní únava na vás přijde až ráno.

Jak zmírnit příznaky Jet Lagu?

Jak se s Jet Lagem poperete asi závisí případ od případu, na délce cesty, aktuálním zdravotním stavu a rozpoložení. Máme pro vás však několik tipů, které určitě stojí za zkoušku.

Orientujte se podle času v cílové destinaci

Ve chvíli, kdy se letadlo odlepí od země, přetočte své hodinky na čas v cílové destinaci a tím se řiďte. Vyhněte se srovnávání „kolik by teď bylo doma“, které vás zbytečně bude podvědomě mást. Pokud víte, že přiletíte brzo ráno, zkuste v letadle usnout, pustit si relaxační hudbu a načerpat sílu. Pokud naopak přiletíte pozdě večer, dívejte se na filmy, projděte se uličkou a vyhněte se dlouhému spánku, který vám po příletu prohloubí nespavost.

Vyhněte se povzbuzujícím látkám

Pokud to bude možné, nepijte kávu, zelený čaj ani energetické nápoje, které by ještě zhoršily případné problémy se spánkem. Nechte tělo zvykat si na nový čas přirozeně a po kávě sáhněte jen před důležitou pracovní schůzkou nebo jinou událostí, na které musíte být čilí.

Po příletu se běžte projít

Zní to možná jako otřepaná fráze, ale procházka na čerstvém vzduchu vám udělá moc dobře. Čerstvý vzduch vám uleví od přicházející únavy a díky dennímu světlu budete lépe přivykat na časový posun. Proti únavě dobře poslouží i jakýkoliv sport, který vás udrží vzhůru až do večera.