Jezero Karačaj – jezero smrti v Rusku

Toto 15 hektarů velké jezero smrti má právem svůj název. Jezero Karačaj vám dá během pěti minut takovou dávku radiace, že do několika málo týdnů zemřete. Pokud byste na břehu tohoto jezera zůstali celou hodinu a více, pravděpodobně se nedožijete ani večera!

Několik zajímavostí o jezeře Karačaj:

  • jezero zabírá pouze 15 hektarů
  • radiace je neuvěřitelných 600 rentgenů za hodinu
  • v současné době jezero zakrývá téměř 10 000 betonových bloků

Kde se nachází jezero Karačaj

Karačaj jezero najdete v bývalém Sovětském svazu v Čeljabinské oblasti. Nemusíte se bát, že by znečišťování tiše pokračovalo. Dnes už je jezero z velké části zakryté betonem, ale ani to nepomohlo zmírnit jeho smrtící sílu a pobyt přímo na břehu bude mít i nadále katastrofální následky.

Jak jezero Karačaj vzniklo?

Čekali byste nějakou jadernou katastrofu? Realita je mnohem děsivější. Jezero začalo vznikat v roce 1951, kdy do něj začal vypouštět jaderný závod Majak svůj radioaktivní odpad. Po čase začalo jezero vysychat a teprve se lidé dozvěděli děsivou pravdu o tom, co se nachází na jeho dně. Radioaktivní materiál, nashromážděný za všechny ty roky, se začal vlivem vysychání měnit na radioaktivní prach, který by se mohl velmi rychle a nebezpečně šířit. Z toho důvodu bylo přijato opatření zabetonování převážné plochy jezera.