Ideální cestovní lékárnička? Ta, kterou si sami sestavíte!

Střevní potíže, podvrtnutý kotník, horečka, spáleniny od slunce, puchýře, nečekaná alergická reakce či štípance od hmyzu. To je jen malý výčet toho, co vás může potkat na cestě kolem světa, ale i při krátkých výletech po krásách naší země. Přibalit si proto sebou do batohu i malou lékárničku nikdy není od věci a v případě nutnosti vám značně ulehčí život.

Kurz první pomoci jako základ

Mít u sebe lékárničku je vždycky fajn, ale co si budeme povídat, když nebudete disponovat alespoň elementárními znalostmi o tom, jak ji použít, pravděpodobně vám bude v krizové situaci k ničemu. Absolvování kurzu první pomoci by proto mělo být povinnou součásti výbavy nejen každého cestovatele. Vědět jak ošetřit lehké i vážnější zranění, umět rozpoznat symptomy nejrůznějších onemocnění a perfektně ovládat postup při kardiopulmonálních resuscitaci, patří mezi základní vědomosti, kterými můžete zachránit život sobě, ale i ostatním.

Kurzy první pomoci pořádá mnoho zdravotnických institucí, včetně Českého červeného kříže a některých nemocnic. Zjistěte, zda se ve vašem okolí nějaké nekonají a pokud ano, neváhejte a na jeden z nich se přihlaste. Upřednostňujete-li spíše „školu hrou“, můžete využít některý z kurzů ZDrSEMu, který první pomoc vyučuje za pomocí simulovaných situací.

A co cestovní pojištění?

Koketujete s myšlenkou, že byste letos ušetřili pár korun za pojištění a odjeli zahraničí bez něj? Máte pocit, že vám nemůže nic stát? Raději to ještě pořádně zvažte, protože parafráze jednoho z Murphyho zákonů říká: když se pojistíte, nikdy se nic nestane. V momentě, kdy si ho pro jednou nezřídíte, budete si přát, abyste ho měli. V případě, že byste museli využít odbornou lékařskou péči v cizí zemi, mohla by vás tato lehkovážnost přijít pěkně draho.

Na co bychom měli myslet před cestou?

Na rozdíl od té domácí, má cestovní lékárnička určitá specifika, které byste měli pečlivě zvážit ještě předtím, než ji začnete sestavovat. Základem je odpovědět si na několik otázek:

  • Kam jedete a jak dlouho tam budete?
  • Kolik osob s vámi bude cestovat? Budou mezi nimi děti, těhotné ženy nebo starší lidé?
  • Jakým aktivitám se chcete věnovat? Budete lézt po skalách nebo se válet na pláži?
  • Jak dostupná je lékařská péče v dané oblasti a na jaké je úrovni?
  • Jaké jsou vaše zkušenosti v oblasti poskytování první pomoci?
  • Upřednostňujete spíše klasickou nebo alternativní medicínu?

Je obrovský rozdíl mezi prodlouženým víkendem v Paříži a několika týdny v amazonské džungli. Pokud plánujete cestovat pouze po Evropě, pravděpodobně si vystačíte jen s platíčkem Brufenu a pár náplastmi. Lékařská péče je ve většině zemí Evropské unie na špičkové úrovni a lékárny taky najdete na každém rohu.

Cestovní lékárnička do tropů by měla být o něco vybavenější. Především by neměly chybět léky proti průjmu, který na vás může číhat v podobě kontaminované vody nebo nesprávně skladovaného jídla. Neznamená to však, že byste měli celou dovolenou jíst jen řízky z domova a balené jídlo. Ochutnávejte, co hrdlo ráčí, jen buďte trochu obezřetní.

Myslete i na to, jestli cestujete s dětmi, staršími lidmi, popř. zvířaty. Každá věková skupina totiž potřebuje jiné druhy léčiv a především jiné dávkování. Vaše čtyřnohé mazlíčky zase může delší cestování stresovat, proto se před odjezdem poraďte s veterinářem.

Co by měla obsahovat cestovní lékárnička?

Bolesti, průjem a horečka patří mezi nejčastější zdravotní problémy, které vás mohou při cestování postihnout. Dokáží pěkně potrápit a nikdy není dobré je podceňovat. Namísto krásných zážitků na celý život se může stát, že svou dovolenou strávíte zavření v hotelovém pokoji a s hlavou v záchodové míse. To nikdo nechce, a proto nezapomeňte na již výše zmíněný Brufen, Paralen nebo Aspirin. Všechny tyto léčiva působí proti bolesti, snižují horečku a potlačují první projevy nachlazení. Jste-li alergičtí na salicyláty, rozhodně Aspirin vynechte a dejte přednost jinému léku.

Na střevní potíže, především průjem, je vhodný Endiaron nebo silnější Ercefuryl, který je dostupný pouze na lékařský předpis, ale hodí se právě do exotičtějších destinací. Živočišné uhlí naopak desinfikuje zažívací trakt. Neztratí se vám ani pár pytlíčků černého či heřmánkového čaje. Nezapomeňte, že při průjmu ztrácí organismus hodně vody a proto je dobré doplňovat pravidelně tekutiny. Ideální jsou malé pytlíčky s iontovým nápojem v prášku.

Dalším nepříjemným problémem jsou sluneční spáleniny či štípance od hmyzu. Oboje vyřeší gel z aloe, který můžete před použití dát na chvíli do lednice, aby byl chladivý efekt ještě silnější. Kupujte jej v co nejvyšší kvalitě.

Chystáte-li se cestovat převážně po svých, pravděpodobně budete řešit puchýře, opruzeniny nebo odřená stehna. Přibalte si proto speciální Compeed náplasti proti puchýřům nebo náplasti s hydrogelovou vrstvou. Hodit se vám bude i zinková mast (ideálně Sudocrem), která opruzená místa pěkně vysuší a zabrání tak vniku infekce.

Od lehké bolesti v krku uleví kandovaný zázvor (vhodný i proti kinetóze – nevolnosti z pohybu) nebo pastilky islandského lišejníku. Využít můžete také Priessznitzův obklad na krk.

Alergické vyrážky a otoky, případně i štípance od hmyzu, zmírní aplikace Fenistil gelu nebo masti Hydrocortison 1 %, která je levnější variantou. Pokud víte, že trpíte na různé alergie, nezapomeňte se před odjezdem poradit se svým lékařem.

Co dalšího vás může na cestách potkat?

Kromě běžných onemocnění vám mohou dovolenou zkomplikovat i různá zranění. Říznutí nebo odřeniny můžete jednoduše ošetřit za pomocí vhodné dezinfekce a překrytím sterilním materiálem. Vždy mějte u sebe dostatečnou zásobu náplastí, sterilní gázové kompresy, leukoplast a obvaz. Jako dezinfekci můžete použít např. Jodisol nebo Betadine, obě jsou na bázi jódu. Ovšem, používejte je pouze v případě, že nejste alergičtí na jód nebo nemáte problémy se štítnou žlázou. Dále můžete použít 3 % peroxid vodíku nebo klasický Septonex. Přibalte i elastický obvaz, pro případ, že si podvrtnete kotník nebo natáhnete sval.

Do čeho to všechno zabalit?

Všechny léčiva byste měli mít v původních krabičkách a s příbalovým letákem. Pro cestování je to však dosti nepraktické, a proto můžete leták připevnit k platíčku pomocí gumiček nebo jednotlivě uložit do plastových, znovu uzavíratelných zip sáčků. Uchovávejte v temném a suchém prostředí. Ideální jsou prázdné lékárničky, které vyrábí např. německá firma Tatonka a jsou dostupné hned v několika velikostech. Použít můžete také běžné kosmetické taštičky.

Autor článku
MARKÉTA PŘÍHODOVÁ