Bělorusko – objevte tiché kouzlo východní Evropy

Neznámé. Tajemné. Překvapivé. Bělorusko není turisty příliš vyhledávané. Jedná se přitom o krásnou zemi se zajímavými památkami. Klidnou, čistou, bezpečnou. Když přiletíte letadlem, nepotřebujete ani vízum. Co tedy země nabízí?

Minsk – klidné hlavní město

V Minsku se snoubí staré a nové, historie a současnost.

Hlavní město Běloruska, Minsk, byl znovu postaven po druhé světové válce jako vzor socialistického města. Turistu zaujme jeho centrum. Věrchnij gorod nabízí uličky plné kaváren a restaurací. V létě o víkendu se tato část města zaplní místními i turisty, kteří užívají slunného počasí a výborné místní kuchyně. Když zrovna neprobíhá žádný festival, můžete i poslechnout vystoupení pouličních umělců. Kousek od centra je Bolšoj těatr – operní divadlo. Pokud tuto scénu navštívíte, zaměřte se na interiér divadla. Najdete ve výzdobě srpy a kladiva?

Válka a slzy

Projděte se i na Ostrov slz s památníkem válce v Afghánistánu. Památník stojí u řeky Svisloč. Z dálky uvidíte kapličku se sousoším plačících žen. Nejzajímavější je fontána – anděl ronící slzy.

Kdo má rád 2. světovou válku, navštíví Park vítězství s muzeem druhé světové války. I mírumilovný turista se rád projde v rozhlehlém zeleném parku a dá si šašlik nebo místní smetanovou zmrzlinu. Z pravé smetany!

Moderní vyhlídky

Milovníci moderní architektury a krásných výhledů zamíří na okraj města do budovy národní knihovny. Ta je jedněmi milována, druhými nenáviděna pro svůj futuristický design. V noci svítí všemi barvami, reklamy se střídají s běloruskou vlajkou. Vyjeďte nahoru na vyhlídku, za dobrého počasí uvidíte celé město jako na dlani.

Památky UNESCO – Mir, Něsviž a Bělověžský prales

I Bělorusko získalo své místo na seznamu UNESCO. Dva zámky se nacházejí pouhou hodinu jízdy od Minsku. Mir, v charakteristické červené barvě, je gotický zámek se čtvercovým půdorysem. Expozice představí život ve středověkém zámku, lovecké trofeje a vojenskou výzbroj. Nedaleký Něsviž je více romantický. Oceníte jeho obrovský parkový komplex. V létě si můžete vypůjčit kolo a projet se okolní krajinou. Zámek má nádherné interiéry. Pokud chcete dobovou vzpomínku, vyfoťte se za malý poplatek v dobových kostýmech.

Bělověžský prales je přírodní památkou UNESCO, o kterou se dělí Polsko a Bělorusko. Poznávacím znamením pralesa jsou zubři, ale můžeme tu pozorovat i další vzácná zvířata a rostliny. V běloruské části se nachází vesnička dědy Mráze. Můžete s ním promluvit a pozdravit i Sněhuročku. Na rozloučenou dostanete perníček.

Běloruská kuchyně. Brambory, a zase brambory

Běloruská kuchyně je vydatná. Jsme v zemi „bulby“ – brambor. Však se také Bělorusům někdy pejorativně říká „bulbaši“. Nejoblíbenějším pokrmem jsou draniki, obdoba našich bramboráků. Mezi další jídla z bramborového těsta patří babka nebo kolduny. Mačanka jsou v podstatě palačinky zalité hutnou omáčkou. Zapijte jídlo kvasem, případně ochutnejte místní nastojky, např. medovou nebo křenovou. Budete příjemně překvapeni!

Autor článku: Magdak38