Národní park Komodo

Národní park Komodo má rozlohu 1 733 km2 a skládá se ze 3 hlavních ostrovů – Komodo, Padar a Rincah – a dalších 26 malých sopečných ostrůvků.

Park byl založen už v roce 1980 a o 11 let později byl zapsán za seznam světového dědictví UNESCO.

  • Jeho rozloha činí 1 733 km2
  • Pouze 603 km2 z celkové rozlohy tvoří země
  • Park Komodo je domovem Varana Komodského, který nežije nikde jinde na světě

Všechny cesty vedou do Komodo

Nejběžnější trasa vás provede před letiště Labun Bajom které se nachází na ostrově Flores v provincii Východní Nusa Tenggara. Pokud se vydáváte do jiných končin Indonésie, můžete přiletět i na letiště Maumere nebo Bima.

Kdy navštívit národní park Komodo?

Národní park Komodo je typický střídáním tzv. suchého období a období dešťů, které trvají od ledna do března. I přesto se Komodo považuje za nejsušší oblast v Indonésii. Teploty se pohybují průměrně mezi 32-35 ° C. Pokud vyhledáváte klidnější výlety bez davů lidí, zvažte cestu v květnu nebo říjnu, které nejsou turisticky silnými měsíci, ačkoliv jsou teploty stále příjemné.

Potápění i turistika

Hlavním lákadlem komodských ostrovů je potápění. Ve zdejších vodách se totiž nachází 1 000 druhů ryb, 260 korálových útesů a další mořská stvoření jako jsou želvy, žraloci a velryby. Velkou výhodou je i to, že se zde dá potápět celoročně. Doporučuje se však potápět mezi červnem a zářím, kdy je tzv. období sucha. Teplota vody se pohybuje v rozmezí 19-28 ° C a je velmi rozdílná v jednotlivých potápěčských oblastech. Pokud zde jedete cíleně za potápěním, doporučuje se neoprénový oblek o tloušťce alespoň 5 mm. Mějte se také na pozoru před zrádnými nepředvídatelnými proudy, které mohou být pro nezkušené potápěče velmi nebezpečné.

Období červen – září je ideální i pro turistiku. Nicméně zdejší zátoky a útesy nabízí úkryt před silným větrem celoročně.

Varan Komodský

Jedná se o 3 metry velkého ještěra, který je často nazýván jako „Komodský drak“. Obývá ostrovy Komodo, Rinca a Flores a národní park Komodo byl založen právě za účelem jeho ochrany.