Švédsko – země krásné přírody, bohaté historie a milých lidí

Chcete pátrat po stopách Vikingů, toulat se krásnou přírodou, nebo zkusit potkat krále či princeznu? Navštivte Švédsko, perlu Skandinávie.

Třetí největší stát Evropské unie leží na severu Evropy. Ačkoli dovolená ve Švédsku nepatří mezi českými turisty k nejpopulárnějším cílům, i tak se do této skandinávské země vydává stále více turistů. Švédské království hraničí s Finskem a Norskem a na jihu ho spojuje s Dánskem jedinečný most přes průliv Öresund. Ten hrál mimo jiné hlavní roli i ve slavné detektivní sérii Most.

Zatímco divoká příroda je hlavně na severu, většina obyvatel žije spíše v jižní části. Za návštěvu stojí celá země, stačí si vybrat, co má vaše dovolená ve Švédsku splnit. Jen nezapomeňte, že je zde výrazně chladněji i v létě.

Zájezdy do Švédska míří především za poznáním krásné přírody, například s návštěvou Laponska, nebo národních parků Färnebefjärden a Hamra. Podívat se můžete i na největší švédský vodopád Tännforsen či skalní reliéfy ve městě Tanum. Nejčastěji se však setkáte se zájezdy do Švédska za památkami do velkých švédských měst. Hlavní město Stockholm leží na několika ostrovech u ústí jezera Mälaren. Najdete tu hned 3 památky UNESCO:

  • Drottningholmský palác
  • lesní hřbitov Skogskyrkogården
  • pozůstatky města Birka a řadu muzeí

Krásné pamětihodností najdete i ve městech Göteborg, Uppsala, Linköping, Visby a dalších. Na ostrově Öland jsou megality v obci Gettlinge a je tu i zřícenina hradu Eketorp.