Poznejte kouzlo agroturistiky

Jste vyčerpaní z dennodenní pracovní zátěže a nejraději byste odložili zvonící mobil a vyrazili daleko od civilizace? Potom pro vás máme skvělou zprávu v podobě agroturistiky. Jedná se o čím dál rostoucí trend poslední doby.

Agroturistika vám zprostředkuje nevšední zážitek v podobě aktivní dovolené na farmě. Nejenom, že vyčistíte hlavu uprostřed přírody, ale ochutnáte čerstvý kozí sýr, mléko, čerstvě upečený chleba a další produkty z farmy. Nejčastěji se za životem na farmě jezdí do Itálie, Španělska, Rakouska a nebo k našim slovenským sousedům.

Farma v horách i výhled na vinice

Na výběr máte mnoho druhů ubytování. Můžete bydlet v typické chaloupce se spoustou domácích zvířat, o která se postupně naučíte starat. Pokud vás láká spíše francouzský styl pobytu, můžete se ubytovat u dlouhých lánů vinic a pomáhat s péčí o rostoucí víno.

Velmi oblíbená je v tomto směru Itálie. Malé vesničky s venkovskými domky lákají turisty z celého světa. Srdečná otevřenost italů navíc dotvoří příjemnou rodinnou atmosféru. V Německu se naučíte stříhat ovečky, sbírat domácí vajíčka nebo podojit krávu. Odměnou vám za vše bude vynikající domácí strava z těch nejčerstvějších surovin, které si sami připravíte. Za agroturistikou se jezdí i do Rakouska, zejména kvůli nádherné přírodě, horám a nádherným zeleným pastvinám. Můžete si vyzkoušet péči o dobytek a když budete mít práce dost, můžete se vydat na turistiku do nedalekých hor. Na Slovensku se můžete naučit vyrábět ovčí sýr nebo si zkusit uhlídat celé stádo.

Dovolená, která nic nestojí

Chcete si svou dovolenou takzvaně odpracovat? I tak hodně farem funguje. Bydlení a stravu dostanete od svých hostitelů zadarmo a za odměnu jim pomůžete s péčí o stavení, zahradu a domácí zvířata. V jiných případech zaplatíte jen symbolický poplatek za nocleh, ale strava z lokálních surovin bývá zpravidla odměnou za odvedenou práci.