Národní park Grand Canyon

Jak vznikl a kde se nachází Grand Canyon

Národní park Grand Canyon se nachází severní Arizoně a jeho největší část tvoří stejnojmenný Grand Canyon, který vznikal působením řeky Colorado po miliony let. Národním parkem se stal Grand Canyon až v roce 1919 a v roce 1979 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Grand Canyon se skládá se dvou částí – severní (North Rim) a jižní (South Rim). Více navštěvovaná je jižní část parku, která je i více upravená pro turisty.

Zajímavá fakta o Grand Canyonu

  • délka kaňonu dosahuje až 446 kilometrů
  • šířka činí od 500 metrů až po neuvěřitelných 29 kilometrů
  • celková rozloha kaňonu činí 4 900 km²
  • i při své obrovské rozloze se jedná až o druhý nejdelší kaňon světa

Obrovské lákadlo pro turisty

Jako první evropský návštěvník Grand Canyonu bývá často zmiňován García López de Cárdenas. Tento španělský cestovatel objevil kaňon v roce 1540. Od té doby počet návštěvníků každoročně exponenciálně roste a v dnešní době jej poctí návštěvou až 5 000 000 turistů ročně. Bohužel jsou i mnohem smutnější statistiky, které se týkají počtů ztracených lidí nebo turistů, kteří se stali obětí kvůli tomu, že podcenili drsné podmínky nebo rozlohu Grand Canyonu. Nikdy se proto nevydávejte po parku na vlastní pěst, pokud si opravdu nejste jisti trasou. V opačném případě raději využijte bezplatné autobusy.

Ideální doba k návštěvě Grand Canyonu

Hlavní roli hraje počasí. V létě zde dosahují teploty až ke 40 °C, což může být pro celodenní turistiku trochu náročné. Vhodnější jsou tedy jarní a podzimní měsíce, kdy je zde příjemných 20 až 30 °C. Mimo sezónu oceníte i podstatně levnější ubytování. Pokud vyhledáváte spíše chladnější počasí, můžete se do Grand Canyonu vydat od listopadu, kdy se dočkáte teplot mezi 10 až 18 °C. Připravte se však na riziko sněhových přeháněk, které mohou zkomplikovat vaši výpravu.