Nové skenery na letišti Heathrow

Znáte ten pocit, kdy jste na letišti, blížíte se ke kontrole zavazadel a rychle vyhazujete všechny lahve s vodou z tašky? Standardně můžeme mít pouze 1 litr tekutin v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml a navíc v průhledném uzavíratelném sáčku. Na londýnském letišti Heathrow to brzo bude už minulostí. V roce 2022 se totiž předpokládá zavedení moderních skenerů, které dokážou vidět a rozpoznat obsah lahví s tekutinou a nebude je třeba speciálně balit. Skener bude fungovat na principu tomografu a bude stát necelých 1,5 miliardy korun.

Rychlost i ekologická šetrnost

Hlavním plusem bude zrychlení celé kontroly. Cestující nebudou muset tekutiny speciálně balit a ze svého zavazadla nebudou muset vytahovat ani elektronická zařízení a notebooky. Mimo jiné bude mít toto opatření pozitivní vliv i na spotřebu plastů, do kterých byly tekutiny doposud baleny.

Británie není ani zdaleka první

V dnešní době se už s těmito skenery můžeme setkat například na letišti Schiphol v Amsterodamu nebo na letišti O’Hare v Chicagu. Přímo v Británii je nový skener v plánu nejprve na letišti Heathrow, avšak postupně budou využity i pro další britská letiště.