Kantábrie – Zelené Španělsko

Slogan Kantábrie je Cantabria Infinita – Nekonečná Kantábrie, a opravdu je tomu tak. Oblast oblíbená španělskými turisty a pro ty ze zahraničí, zatím stále ještě neobjevená, i přesto, že toho má tolik co nabídnout. Oblast, kterou vede část známé Svatojakubské cesty, oblast hor, sekvojových lesů, zelených kopců a pastvin plných ovcí a krav, divokých útesů, dlouhých pláží, jeskyní, malebných přístavů a vesnic s bohatou nabídkou gastronomických specialit. To je Kantábrie – nekonečné množství zážitků pro každého.

Kantábrie, nebo také Španělsky Cantabria, se nachází na severním pobřeží Pyrenejského poloostrova. Po celé délce pobřeží ji omývá část Atlantského oceánu, Biskajský záliv. Díky oceánskému klimatu se velice liší od ostatních, turisty hojně navštěvovaných a známých, letních destinací Španělska. Někomu může svým podnebím a krajinou připomínat přímořské oblasti Anglie, dlouhé pláže, útesy majestátně tyčící se z moře, celoročně mírné teploty, časté mrholení a hlavně zeleno kam člověk dohlédne.

Hlavním městem Kantábrie je Santander, přístavní město, známé také jako sídlo jedné z největších španělských bank Banco Santander nebo v minulosti oblíbenou letní destinací královské rodiny. Díky své vynikající poloze se může návštěvník věnovat různým aktivitám, podle toho, v jakém ročním období město navštíví. Během letních měsíců se určitě vyplatí se vydat na jednu z dlouhých písčitých městských pláží a v zimě jen na hodinu vzdálené sjezdovky v lyžařském areálu Alto Campoo.

Pro milovníky umění stojí za zmínku vesnice Comillas s vilou El Capricho, jedno z děl Antonia Gaudího, světoznámého španělského architekta. Každý si hned vybaví jeho nejznámější dílo, katedrálu Sagraga Familia v Barceloně, nejnavštěvovanější místo Španělska. Jen o 20 kilometrů dál najdeme středověkou vesnici Santillana del Mar v jejíž blízkosti se nachází jeskyně Altamira s pravěkými nástěnnými malbami, která je zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO.

A to není vše. Kantábrie je plná malebných městeček a vesnic, zelených kopců, vodopádů, močálů kde fanoušci ornitologie sledují různé druhy ptactva, tras pro vyznavače vysokohorské turistiky, odlehlých pláží plných surfařů čekajících na svojí vlnu. Kantábrie je opravdu pro Čechy zatím neobjevenou částí Španělska s neskutečnou atmosférou a možnostmi a každý kdo ji jednou navštíví, se sem bude chtít zase jednou vrátit.

Autor článku: Tereza Aparan