Jak se slaví Vánoce ve Velké Británii

Vánoce jsou časem klidu, míru a času stráveného s rodinou. V Česku jsme zvyklí na štědrovečerní večeři, zazvonění zvonečku a rozbalování dárků u rozsvíceného stromečku. Víte však, jak se slaví Vánoce i jinde po světě, například v Británii?

Vánoční atmosféra v ulicích

Vánoční atmosféru každoročně odstartuje Christmas Lights Switch-On. Tato tradice spočívá v rozsvícení vánočních světýlek v ulicích po celé Británii. Na samotné rozsvícení je často přizvána známá osobnost, která světla slavnostně rozsvítí. To vše probíhá za zpěvu koled a dobrého jídla a pití.

Britský vánoční stromeček

V česku se často zdobí stromeček až na štědrý den ráno a odstrojuje se tradičně na tři svaté. V Británii se stromečky zdobí velmi brzo, většinou už na začátku prosince. U stromečku to však nekončí! Britové velmi nadšeně zdobí i své domy, zahrádky a předhání se, kdo ze sousedů bude mít osvětlenější okolí.

Na rozbalování dárků si britské děti musí počkat

Britské děti si na dárky musí chvíli počkat. Rozbalování probíhá tradičně až 25. Prosince a dárečky naděluje Otec Vánoc (anglicky nazývaný Father Christmas). Zatímco u nás necháváme dopisy Ježíškovi za oknem, britské děti vhazují svá tajná přání do ohně v krbu a čekají, jestli za nimi přijde Otec Vánoc s nadílkou. Ten vhazuje o Štědrém dnu dárečky do punčoch pověšených na krbu, kde si je děti ráno rozbalí.

Na čem si o Vánocích pochutnáte?

Co se týče slavnostní tabule, je Británie pověstná pečeným krocanem s nádivkou, bramborami nebo vařenou zeleninou. Mezi dezerty je oblíbený vánoční puding z rozinek a rybízu nebo koláčky se sladkým ovocem. Podobně se připravuje i Christmas Cake, což je vlastně dort s rozinkami, ovocem a marcipánovou polevou.

Z cukroví určitě ochutnáte Gingerbread Men, což jsou tradiční panáčci z perníku. Za ochutnání určitě stojí i koláčky Mince Pies naplněné rozinkami, ovocem a kapkou brandy.

Vánoční tradice ve Velké Británii

Zpívání koled

Koledy se o Vánocích zpívají jak v kostele tak i přímo na ulicích. V kostelech probíhají tzv. Christmas Carol Concerts, které se dají přirovnat k našim bohoslužbám. Zároveň po ulicích chodí tzv. Carol Singers, kteří zpívají a vybírají peníze na charitu nebo jinou prospěšnou organizaci.

Posílání vánočních přání

Vánoční přáníčka dávají Britové naprosto všem – posílají je všem členům rodiny, kolegům v práci a dokonce i všem sousedům.

Vánoční besídky a představení

Téměř ve všech školách v Británii nacvičují vánoční hry o narození Krista, zvané Nativity Play. O trochu vtipnější variantou jsou vánoční hry Pantomime, které jsou takovou směšnou verzí známých pohádek, kde hraje hlavní roli muž a obecenstvo je aktivně zapojeno do průběhu představení.