Azorské ostrovy: Sao Miguel, ostrov s nedotčenou přírodou

Azorské ostrovy by neměly chybět na seznamu každého správného cestovatele! Kouzelné výhledy, horké minerální prameny, šance zahlédnout velryby, výšlap na nejvyšší horu Portugalska Ponta do Pico, sopečné krátery a jezery, města jako z pohádky, nebo nekonečné království hortenzií a lilií. To vše vám nabízí Azory – ráj uprostřed Atlantiku.

Azory, souostroví devíti sopečných ostrovů se nachází 1500 km od Portugalska. Oficiálním jazykem je portugalština a euro je oficiální měna. Souostroví je zároveň „nejvzdálenějším regionem“ Evropské unie.

Směrem na západ se nachází ostrov Flores a ostrov Corvo, uprostřed Graciosa, Terceira, Sao Jorge, Pico a Faial, východně Sao Migueal a Santa Maria. Všechny ostrovy kromě Santa Marii jsou vulkanického původu. Souostroví se nachází na třech litosférických deskách: euroasijské, africké a severoamerické.

Sao Miguel

Nejznámější a nejnavštěvovanější ostrov, na kterém se nachází řada nečinných sopek a úchvatných jezer. Hlavním městem ostrova je Ponta Delaga a svojí rozlohou 793 km²  je největším ostrovem celého souostroví, kde žije 140 000 obyvatel. V tomto článku naleznete seznam těch nejkrásnějších míst, které rozhodně stojí za návštěvu.

  • Lagoa do Fogo: Asi nejkrásnější jezero, které se nachází na západním výběžku ostrova. Jezero je sopečného původu a dá se k němu pohodlně dostat autem za necelou hodinu z hlavního města Ponta Delaga. Nahoře u jezera se nachází také parkoviště, které je pro návštěvníky zdarma. A pokud vám vyjde hezké počasí, dá se sestoupit až ke břehu jezera, nebo se vydejte na vyhlídku Sete Cidade, kde se vám otevře kouzelný pohled nejen na jezero.
  • Furnas: Jezero se sirnými prameny, kolem kterého vedou chodníčky. Bublající voda a zápach síry, tak se dá tato oblast jednoduše popsat. Jezero obklopuje stejnojmenné město, kde naleznete řadu restaurací, kde můžete ochutnat místní speciality, nebo se rozhodnout pro návštěvu lázní. Nad městem se nachází vyhlídka Pico do Ferro, díky níž si můžete užít výhledy na ostrov a sirné jezero.
  • Ermida de Nossa Senhora da Paz: Krásný a starý kostel nacházející se nad městem Ribiera Seca. Kromě kostela je zde také vyhlídka s úžasnými výhledy na město a ostrov.
  • Ponta Delgada: Hlavní město ostrova se v žádném případě nedá přirovnat k ostatním přímořským letoviskům. Uchvátí vás historické centrum a také parky, které připomínají spíše botanické zahrady, ve kterých se nachází mnoho druhů rostlin a stromů s obrovskými kořeny. Procházky městem jsou příjemné a parky rozhodně stojí za návštěvu! Ve městě se také dobře najíte, restaurace zde nejsou předražené, což v hlavních městech nebývá zvykem.
  • Chá Gorreana Tea: Čajová plantáž, které se nachází na severu ostrova. Jedná se o jedinou plantáž v Evropě a nejníže položenou na světě. Okružní trasa čajovou plantáží je dlouhá 3,5 km a po cestě si budete moci užít nezapomenutelné výhledy na nekonečné pruhy čajovníku.

Azorské ostrovy mají skutečně co nabídnout! Příroda je zde z větší části nedotčena a ohromí každého cestovatele. Pokud plánujete dovolenou v zeleném ráji uprostřed Atlantiku a budete mít dostatek času, stojí za to navštívit i ostatní ostrovy, na které se dá dopravit letecky.

Autor článku a fotografií
Barbara Vonková