Aktuálně: Koronavirus a nová opatření při cestování

Situace s šířením nového koronaviru Covid-19 se začíná stávat stále vážnější. Přestože nikdo zatím neví, jak dlouho bude zákaz cestování platit, i po jeho zrušení bude nezbytné změnit své cestovatelské zvyklosti a dodržovat nová pravidla.

Na co si dát při cestování pozor:

  • Nikam necestujte, aniž byste si prověřili aktuální nařízení vlády svého státu i cílové destinace. Vyhnete se zbytečným problémům na hranicích, kvůli neznalosti aktuální situace.
  • Nevěřte všem článků na internetu, ale informace čerpejte z oficiálních vyhlášek vlády a ze stránek ministerstva zahraničí.
  • Zjistěte si, jak se k otázce koronaviru staví vaše pojišťovna a co vše vám v případě potíží bude krýt vaše cestovní pojištění. Mohlo by se totiž stát, že po ústupu největší hrozby a znovuotevření hranic, můžou pojišťovny změnit své podmínky oproti mimořádnému stavu, který panuje teď.
  • Ověřujte si aktuální situaci a itineráře letů přímo na stránkách leteckých a ubytovacích společností. Cestovní kanceláře nemusí mít 100% aktualizované informace, pokud v nějaké destinaci opět dojde k omezení pohybu cestujících.
  • Neplánujte si těsně navazující lety nebo autobusové spoje s krátkým časem přestupu. V několika dalších měsících bude hrozit zvýšená kontrola všech cestujících a může dojít ke zdržení skrze měření tělesné teploty a případné izolace a testy v případě nejasných příznaků.
  • Pokud u sebe pozorujete jakékoliv příznaky, nebojte se zavolat svému lékaři a poradit se o dalším postupu. Není nic horšího než z lehkovážnosti ohrozit zdraví ostatních.