Výlet na prodloužený víkend – Rax

Rakousko, jako jeden z našich sousedů, představuje velmi často navštěvovanou destinaci zejména v zimních měsících. Zatímco lyžování v alpských letoviscích se v posledních letech stalo pro české rekreační sportovce standardem, pěší turistika v nádherné přírodě stále pokulhává. Výstupy na některé vrcholky Rakouských Alp jsou přitom velmi příjemnými cíli a lze si je vzhledem ke vzdálenosti od České republiky naplánovat i ve formě krátkého jednodenního či dvoudenního výletu. Jedním z velmi oblíbených cílů pro tento účel je pohoří Rax, které nabízí řadu turistických tras jak pro náročné návštěvníky zvyklé na drsné horské podmínky jak pro rodiny s dětmi.

Jednodenní výlet do pohoří Rax

Pokud se chcete jen podívat do krásné alpské přírody na rozlehlé louky, projít se lesem nebo se kochat nádherným výhledem z vrcholů v oblasti Rax je ideální se vydat na jednodenní výlet, zejména bydlíte-li v některé z přilehlých oblastí České republiky sousedící s rakouskými hranicemi. Pohoří Rax leží nedaleko Wiener Neustadt, autem se pohodlně dostanete až k úpatí pohoří a k dosažení vrcholu můžete využít velmi jednoduchou turistickou stezku, či se nechat na hřeben vyvézt visutou lanovkou. Procházka po hřebeni je vhodná také pro treking, převýšení v těchto místech je minimální a můžete si zde udělat delší túru panenskou přírodou. Lanovkou nebo stejnou trasou sestoupíte opět do údolí.

Náročnější výstupy a sestupy

Pro zkušenější horaly nabízí pohoří Rax hned několik variant. První z nich představuje cyklostezka vedoucí mezi městečky Reichenau an der Rax a Prien and der Rax. Na této cyklostezce budete nuceni překonávat několik těžších úseků, její zdolání je však velmi příjemným zážitkem. Je-li vám bližší pěší turistika, je ideální možností v této oblasti výstup na Preiner Wand. K tomuto cíli vede několik stezek. Tou nejjednodušší se na tento vrchol dostanete po hřebeni právě z výstupní stanice visuté lanovky poměrně nenáročnou procházkou. Pokud jste zvyklí na náročnější výstupy, můžete zvolit trasu podcházející lanovku začínající v Hirschwangu nebo zahájit výstup v Edlachu. Nejnáročnější je pak trasa přímo z městečka Prein an der Rax, která se zprvu jeví mírně, ale v nejstrmějším stoupání přechází v relativně náročnou ferratu. Výstup v této konfiguraci již obvykle vyžaduje vyhradit si pro výlet minimálně dva dny a po výstupu na vrchol mít zajištěno ubytování v některé z horských chat, které se na hřebeni nachází.

Autor článku
Anna Benešová