Proměňte si balkon ve stylu japonské zahrady

Japonské zahrady jsou známé svou jednoduchostí, klidem a tichou krásou. Představují místo, kde se harmonicky snoubí příroda s uměním a kde můžeme najít únik od každodenního shonu. Co kdybychom vám řekli, že si můžete vytvořit svůj vlastní kousek japonské zahrady doma na balkoně?

Základní principy japonské zahrady

Než začnete s proměnou svého balkonu, je důležité seznámit se s několika základními principy japonské zahrady. Japonské zahrady se zaměřují na přírodní materiály, rovnováhu, prostor a minimalismus. Při plánování se snažte o jednoduchost a harmonii jednotlivých prvků.

Povrch a materiály

Pro vytvoření pravé japonské atmosféry zvažte použití čistě přírodních materiálů jako jsou dřevo, kámen a bambus. Například dřevěné dlaždice mohou balkonu dodat přírodní a elegantní vzhled. Pro zajištění soukromí můžete použít bambusové rohože, které snadno připevníte k zábradlí.

Rostliny a zeleň typické pro japonské zahrady

Základem každé japonské zahrady jsou stále zelené rostliny, které symbolizují trvalost a stabilitu. Na balkoně můžete pěstovat bonsaje, které se vyznačují malým rozměrem a elegantním vzhledem. Dále můžete zvolit azalky nebo kapradiny. Nezapomeňte také na nejrůznější trávy a mech, který dokonale doplní japonský styl.

Voda a kámen

I na malém balkoně můžete využít kamenné misky nebo fontánky s malým oběhem vody. Kameny hrají v japonských zahradách důležitou roli a symbolizují trvalost. Můžete koupit pár zajímavě tvarovaných kamenů, které umístíte mezi rostliny nebo kolem fontánek. Kameny mohou být různých velikostí a tvarů, ale měly by být harmonicky sladěné se zbytkem zahrady.

Dekorace a nábytek

Dekorace měly být velmi jednoduché a minimalistické. Můžete použít kamenné lampiony, malé sošky nebo dekorace ze dřeva. Pro posezení zvolte jednoduchý dřevěný nebo bambusový nábytek. Vhodné jsou nízké stolky a polštářky se vzorem květů sakury.

Osvětlení

Jemné a přírodní osvětlení je klíčovým prvkem japonských zahrad. Na balkoně můžete použít například solární lampy, které vytvářejí příjemnou atmosféru. Dobrou volbou jsou také menší světelné řetězy s teplým světlem nebo papírové lampiony.