Polsko – Pomořské vojvodství

Na severu Polska v oblasti Pomořské vojvodství u Baltského moře se nachází spousta zajímavých míst.

Nejznámějším městem této oblasti je Gdaňsk, které je jedno z nejstarších a největších polských měst. Je to přístavní město prodchnuté historií. Ve městě je velký námořní přístav, kde se přepravují náklady z celého světa.  Okolí přístavu zdobí nádherné zdobené měšťanské domy a kostely. Nejzajímavější stavbou, která je často zobrazována, je Národní námořní muzeum. Dřevěná stavba, jež se tyčí nad vodním kanálem, původně sloužila jako překladiště pro lodní náklad. Dnes se však užívá jako muzeum. Velkým lákadlem pro turistu je staré město, kde se nachází krásně zdobená budova radnice s vyhlídkou, ve které je zajímavostí zvonkohra. Na náměstí je slavná  Neptunova fontána, jeden z nejdůležitějších symbolů města.

Neméně zajímavým místem je poloostrov Hel, ohraničený kus země měřící jen pár metrů v průměru, který prudce vybíhá do moře. Veprostřed se nachází cesta, vedoucí do širší části ostrova, kde se rozkládá malé městečko. Sever Polska je proslulý svými plážemi, s drobnými kamínky obsahujícími jantar. V městečku Hel se z těchto kamenů vyrábí různé šperky a za rozumnou cenu se zde prodávají. Tento poloostrov byl také významným strategickým bodem za druhé světové války, dosud je zde k zhlédnutí jako muzeum německá základna , můžete si zde prohlídnout bojové stroje a nechvalně proslulé rakety V2, kterými z toho místa nacistické Německo útočilo na Anglii.

Na východ od Gdaňsku leží Mazurská jezera, plná nádherné přírody. Naskýtá se zde fantastický pohled, na jedné straně cesty se rozléhá široké a divoké Baltské moře moře a na straně druhé obrovská jezera. V oblasti se nachází 8 přírodních parků, 104 přírodních rezervací  a 3000 jezer. Žije zde mnoho druhů zvěře, převážně vodního ptactva a bohatá skladba rostlinstva v panenské přírodě přiláká mnohého návštěvníka. Oblast kolem ostrova Hel a Mazurská jezera jsou proslulá svými vodními sporty, jezdí se zde na loďkách, vodních lyžích a jachtách. V oblasti je mnoho kempů, sehnat ubytování za rozumnou cenu není problém. Mezi jezery a polostrovem Hel je městečko Sopoty, známé svými hudebními festivaly a zábavou pro mladé.

Poblíž Mazurských jezer se nachází slavný hrad Malbork, tato malebná stavba z červených cihel je jako z pohádky. Hrad je postaven v gotickém stylu a jeho plocha zaujímá 250 000 m². Stavba pochází přibližně z roku 1274 a založil ji Řád německých rytířů. Hrad byl během své historie mnohokrát dobýván a poškozen, dnes se však skví v plné kráse a je možno si jej prohlédnout i zevnitř. Hrad je zařazen na seznam Unesco.

Autor článku
Marjuseka
https://www.facebook.com/Marjuseka