Tipy na dlouhé cestování autobusem

Čeká vás dovolená u moře autobusem a nevíte, co dělat, aby vám dlouhé hodiny uběhly co nejrychleji? Základem dobré cesty je pohodlí a zábava.

Dovolená autobusem jedině v teplácích

Přestože chceme většinu času vypadat krásně, v autobuse se na módu a styl nehraje. Myslete především na pohodlí a volte oblečení volné a pohodlné. Kvůli klimatizaci doporučujeme mikinu nebo delší svetr, který vám bude chránit záda i v těch nejkrkolomnějších polohách. Pokud zima náhodou nebude, můžete svetřík využít jako malý polštářek nebo improvizovanou přikrývku. Také nejsou vhodné džíny a podobně upnuté kalhoty. Stejně tak kraťasy, v kterých vám může být zima na nohy nebo si je otlačíte o nepohodlný materiál sedaček.

Co dělat v autobuse, když přijde největší nuda?

Cesta autobusem umí být pořádně dlouhá. V ideálním případě se vám ji podaří prospat. Když však ne? Nejběžnějším tipem je asi knížka nebo sluchátka s oblíbenou hudbou. Pokud máte dostatečnou kapacitu telefonu, můžete si do něj stáhnout sitcomy nebo celé filmy, na které se po cestě můžete podívat. Pokud jedete do zahraničí, můžete čas využít i studiem cizího jazyka nebo plánováním turistické trasy po památkách, na kterou se po příjezdu můžete vydat.

Nevynechejte jedinou přestávku

Většina autobusových zájezdů je naplánovaných tak, aby se největší část cesty zvládla přes noc. Potom je jasné, že se vám nechce rozespalým do tmy a možná i zimy. Nedělejte však tu chybu, že budete pravidelné zastávky na pauzu vynechávat. Jednak se můžete protáhnout, což ocení především vaše nohy a záda, a také si odskočte, i kdyby se vám tak úplně nechtělo. Často se stane, že autobus nemá kde rychle zastavit a mohli byste toho později litovat.

Cestování s dítětem autobusem

Cestování s miminkem nebo větším dítětem autobusem může být hodně náročné. Při troše štěstí celou cestu prospí. Pokud však ne, budete potřebovat celý arzenál zábavy. Určitě nezapomeňte na plyšové hračky, které můžou posloužit také jako polštářek. Dobře poslouží i omalovánky, obrázková knížka nebo všelijaké slovní hry. Pokud s sebou vezete notebook či tablet, připravte si na fleshku zásobu krátkých pohádek.

Cestování se psem autobusem

Cestování se čtyřnohými miláčky není nikdy jednoduché. Pokud nemusíte, zkuste se dlouhým cestám s pejskem vyhnout. Pro něj to nebude pohodlné a také nemůžete zaručit, že nebudete cestovat s alergikem na psí srst. Pokud to však nejde jinak, připravte si pro pejska pamlsky, kterými ho v případě nouze uklidníte a pro jistotu vezměte i náhubek, kdyby s vámi cestoval někdo, kdo má ze psů strach.

Cestování vlastním minibusem

Pokud se na cesty vydáváte jako početnější skupina, určitě se vyplatí půjčení minibusu. Ty bývají zpravidla pro 6-8 cestujících a poskytují mnohem větší pohodlí než organizované zájezdy. Také se nemusíte bát vzít si s sebou jízdní kola nebo veškeré vybavení na několikadenní kempování. Výhodou je i to, že si můžete užít cestu s hlasitou hudbou, aniž byste rušili cizí spolucestující. Minibus vám až na 1 měsíc může zapůjčit půjčovna dodávek, minibusů nebo karavanů.