Hólí – vítání jara plné barev

Svátek Hólí (můžete se setkat i s krátkým anglickým označením Holi) je hinduistický svátek, kterým se oslavuje konec zimy a dlouho očekávaný příchod jara. Přestože se v dnešní době slaví už na mnoha místech, jeho původ a to pravé kouzlo zůstává v Indii.

Kdy se svátek Hólí slaví?

Hlavní vlna oslav připadá na březen v den jarní rovnodennosti. Například v roce 2020 se bude jednat o pondělí 9. března až úterý 10. března.

Jak oslavy Hólí vypadají?

Oslavy začínají zapalováním dřevěných hranic, na které je umístěna tzv. Holika, která se na těchto hranicích upaluje. Je to dáno starou legendou, podle které chtěl král Hiranyakashyap neomezenou moc a nedokázal se smířit s myšlenkou, že jeho syn Prahlad místo něj raději uctíval boha Višnu. Hiranyakashyap tedy poprosil svou sestru, aby nalákala jeho syna do hořící hranice a zabila jej. Vše mělo naštěstí dobrý konec a na hranici místo Prahlada uhořela sama Holika. A tak Holika hoří na hranici každý rok a připomíná se tak vítězství dobra nad zlem.

Druhý den oslav je už ve znamení barev. Tento den se nazvývá Dhulí a ulice jsou plné zpěvu, tance a tradičního drinku Bháng, který obsahuje hašiš, mléko, cukr a různá koření. V průběhu dne na sebe lidé sypou prášek ve všech barvách a symbolikách. Můžete se stát, že kromě barevného poprašku dostanete i barevnou sprchu vodou z kyblíku nebo ze stříkacích pistolek od pobíhajících dětí. Barvy bývají syntetického i přírodního původu – zejména u těch přírodních se věří, že mají blahodárný účinek na pokožku a na zdraví.

Rovnodennost i rovnocennost

Přestože jsou v Indii velké rozdíly mezi sociálním postavením jednotlivých lidí, během svátků Hólí nic takového neplatí. Na dva dny zde zavládne naprostá svoboda a rovnocennost mezi všemi.