Dánská malá mořská víla

Slyšeli jste někdy tajuplný název Den lille Havfrue? A když vám připomenem známého pohádkáře Hanse Christiana Andersena už budete tušit?

Jedna z nejnavštěvovanějších památek Kodaně

Kdybyste se vydali promenádou po přístavní ulici Langelinie v dánské Kodani, určitě by vás zaujala socha malé mořské víly, která je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Kodaně a možná i celého Dánska. Přitom to není žádná křehká dívka – přestože socha měří jen 1,25 metru, váží celých 175 kilogramů! I přesto se bohužel stává častým terčem vandalů, kteří nemají k tomuto věhlasnému dílu úctu. Její autor Edvard Eriksen ji předvedl veřejnosti už před mnoha lety, přesněji v roce 1913, a od té doby ji viděly už miliony návštěvníků.

Jen jednou jedinkrát na výletě

Pokud je odliv, vidíte sochu sedět na velkém kameni. Pokud však dojde k přílivu, dělí ji od břehu až několik metrů a pohled je to opravdu působivý. Malá mořská víla byla jen jednou na výletě, a to dokonce až v Šanghaji při příležitosti známé akce EXPO 2010. Od té doby nerušeně vyčkává na svém místě a mlčky se fotí s turisty.

Originál je jen jeden

Přestože má socha malé mořské víly řadu kopií, originál je jeden. Pokud však nemáte možnost vydat se do Dánska, můžete její malou náhradu vidět v například v Kaliforni, Rumunsku nebo v Číně.

Originální sochu naleznete zde: Langelinie Allé 17, 2100 Kodaň, Dánsko